Quantcast
Channel: Ohh c'est mignon!
Viewing all 62 articles
Browse latest View live

Banános - csokoládés kuglóf

$
0
0
Még karácsonykor kaptam egy szuper szilikon kuglóf formát, amit azóta szerettem volna kipróbálni, de valahogy sosem került rá sor. Tegnap viszont a gyakorlatról hazaérve ismét rámjött a süthetnék és valahogyan a forma is eszembe jutott, úgyhogy kutattam hozzá egy jó kis receptet a neten. Egy Rama- sütigyáras verzióra esett a választásom, amit azért felturbóztam egy kis étcsokival, -biztos ami biztos- valamint a cukor mennyiségén is csökkentettem benne. Nagyon finom lett egyébként a végeredmény, szerintem megsütöm még máskor is! :)



Hozzávalók:

  • 400g liszt
  • 150g kristálycukor
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • fél csomag sütőpor
  • egy csipet só
  • 5db egész tojás
  • 120g margarin
  • 1dl tej
  • 1db banán
  • 75g étcsokoládé

Elkészítés:
Első lépésként szétválasztom a tojásokat. A fehérjéből a cukor felével kemény habot verek, a sárgáját pedig félreteszem. A banánt kisebb darabokra töröm, hozzáöntöm a tejet és botmixerrel pürésítem. A lisztet összekeverem a sütőporral, egy csipet sóval, és a darabokra vágott étcsokival, majd szintén félrerakom. Gépi habverő segítségével egy tálban kihabosítom a puha margarint a cukor másik felével és a vaníliás cukorral, majd egyesével hozzáadom a tojássárgákat. Erre a lépésre nagyon ügyeljünk, mert ha egyszerre beleborítjuk a sárgáját az összekapja a zsiradékot! Ezután apránként beleöntöm a banánpürét is és simára keverem. A lisztes keveréket is részletekben adom hozzá, közben -ha már túl keménynek érezzük a tésztát- a tojáshabot is bele lehet forgatni, hogy lazítsa, akár felváltva adagolva a liszttel. 
Én szilikon kuglóf formát használtam a sütéshez, de természetesen a hagyományos is megteszi. A szilikonban az a jó, hogy semmilyen kenést-lisztezést nem igényel, míg a másik formánál azért ajánlott. A tésztát beleöntöm a formába, a tetejét egy picit elegyengetem majd belerakom egy tepsibe. 200fokra előmelegített, légkeveréses sütőbe rakom kb. egy órára. Amint a teteje aranybarnára pirul a hőfokot visszaveszem 180, majd 160fokra és tűpróbáig ezen a hőmérsékleten sütöm. Fontos, hogy ellenőrizzük hogyan áll a belseje, de mivel ez egy tömör tészta kicsit tovább kell sütni, hogy belül se maradjon nyers! Ha a tűt kihúzva nincsen rajta tészta akkor készen van! :) Még melegen kiborítom a formából, hagyom kihűlni, majd porcukorral meghintve tálalom.


+tipp: ennél és más kevert tésztás recepteknél is beválik az a módszer, hogy az ízesítőket pl. csokit, kandírozott gyümölcsöket lisztbe forgatva azok nem süllyednek majd le a tészta aljára, ekkor a felületükre tapadt liszt  "össze tud kapaszkodni" a tésztában lévő liszttel és ettől úgy szilárdul meg a tészta, hogy a csoki/gyümölcsök a helyükön maradnak! ;)

Puszi, Dóri





A felvertek fajtái

$
0
0
Korábban már volt bejegyzés a piskótakészítés alapjairól és akkor ígértem, hogy majd lesz egy részletesebb poszt is, amiben bemutatom a különböző felvert-fajtákat. Nos, az ígéret szép szó, ha betartják úgy jó, szoval következzenek most ezek! :)  A teljes előző bejegyzést elérhetitek itt!


A hideg úton készült felvertek előállítása:
  • Az előkészítő műveletek a hozzávalók kimérését, a sütőlemezek-, formák előkészítését, a sütő felmelegítését és nem utolsó sorban a tojások szétválasztását jelentik.
  • A következő lépés a habkészítés, mely során a tojássárgáját fehéredésig habosítjuk a kristálycukor 1/3-ával, a tojásfehérjét pedig a cukor 2/3-ad részével kemény habbá verjük. A tojássárgáják nem igényelnek akkora odafigyelést, azt nemigen lehet elrontani, a tojásfehérjehabot viszont annál inkább, ezekre figyeljünk oda: A tojások legyenek hűtőhidegek, a szétválasztás során ne kerüljön sárgája a felverendő részhez, a tál amiben fel szeretnénk verni a fehérjéket legyen tiszta és zsírmentes, ennek érdekében mosogassuk el alaposan és esetleg egy fél citrommal is töröljük át a belsejét, a habverés során a cukrot csak akkor adjuk a fehérjéhez amikor az már kezd krémes állagú lenni, és akkor is csak részletekben, a végén persze jöhet a fej fölé fordítós trükk, az mindig beválik a keménység ellenőrzésére! 
  • A tészta bekeverését úgy végezzük, hogy a kihabosított tojássárgájához először csak egy kevés fehérjehabot adunk és azt alaposan elkeverjük benne, itt még nem kell óvatoskodni. Ennek az a lényege, hogy így a sárgája kellően fellazul és nem fogja összetörni majd a többi habot. Ha ezzel megvagyunk a többi habot óvatos, nagyívű mozdulatokkal forgassuk bele. A legvégén a lisztet is beleforgatjuk.
  • A tészta alakítását háromféle módon végezhetjük, tölthetjük karikába/formába, kikenhetjük lapnak, vagy nyomózsákból is formázhatjuk.
  • A felvertek sütését 140-180fok között végezzük, gőzmentes vagy enyhén gőzös sütőtérben, ez minden esetben a felvert fajtájától függ. A sütésnél a leggyakoribb probléma az szokott lenni, hogy kivéve a piskóta összeesik. Ezt kiküszöbölve a sütés kezdetén lapok esetén 5-10, karika esetén 15-20 percig ne nyissuk ki a sütőajtót! A felvert akkor nem fog összeesni ha van elég ideje arra, hogy a benne létrejövő sikérváz megszilárduljon. Amikor ez megtörténik már kézzel is érezhető a változás, a piskóta felszínét ujjunkkal megnyomva, mint egy szivacs visszanyeri eredeti alakját. Ha úgy érezzük, hogy a teteje már eléggé megpirult de a belseje még sülhetne, akkor érdemes a kétütemű sütés módszerét alkalmazni, vagyis egy idő után mérsékelni a hőfokot.


  • Kakaós felvert:
Elkészítése teljesen megegyezik a sima piskótáéval, a hozzávalókban pedig mindössze annyi különbség van, hogy pluszban kakaóport is tartalmaz. Itt a kakaópor mennyiségén van a hangsúly, mindig a lisztből vesszük el az adott mennyiséget, ami legfeljebb 5-10%-a a lisztnek. Fontos még, hogy a kakaóport és a lisztet össze kell szitálni, majd keverni és csak úgy hozzáadni a habhoz.

  • Dobos felvert :
A dobos felvert annyiban tér el a sima piskóta felverttől, hogy tésztája tojásonként 5g olvasztott vajat is tartalmaz. A vajat a tészta bekeverésének a legvégén adjuk hozzá, vékony sugárban csorgatva. Ilyenkor már csak egy-két gyors mozdulattal szabad beleforgatni, mert különben 'lekeverjük' a tésztát és nem lesz megfelelő az állaga. A doboslapokat nem karikában, hanem lapnak kikenve sütjük. A sütőlemezt zsírozzuk és lisztezzük, vagy sütőpapírral béleljük, és így kenjük ki 5-8mm vastagra a lapokat. A kikent lapokat 180fokon, enyhén gőzös sütőtérben kb. 10perc alatt készre sütjük. A kisült lapokat melegen alávágjuk vagy lehúzzuk róla a sütőpípírt és hagyjuk kihűlni, Ilyenkor van lehetőség még a szabályos kör alak korrigálására is, csak szúrjuk ki a lapot a megfelelő tortakarikával amíg még meleg, mert ekkor még nem törik!

  • Indiáner felvert:
Hozzávalók: 1db tojás (50g), 10g cukor, 20g liszt, 5g víz

Régebbi, magyarosabb elnevezése az indusfánk-tészta. Tojást, cukrot, lisztet és egy kicsi vizet tartalmaz. A tojássárgáját nem verjük habbá, hanem a vízzel elkeverjük, majd a liszt egynegyed részével sima péppé keverjük ki. A tojásfehérjét az összes cukorral nem túl kemény habbá verjük. A tojássárgás péphez hozzáforgatjuk a fehérje-habot, majd óvatosan a maradék lisztet is hozzákeverjük. Az indiánertésztát mindig nyomózsákból dresszírozzuk. Sima csöves zsákból sütőpapírral fedett sütőlemezre félgömb alakú piskótákat nyomunk, majd 180fokon, gőzmentes sütőtérben aranybarnára sütjük. Ha jól dolgoztunk sütés után sima és fényes felületű domború kis halmokat kapunk.




  • Jojófánktészta:
Hozzávalók: 1 egész tojás, 60g tojássárgája, 50g kristálycukor, 1 csomag vaníliáscukor, 70g liszt, 10g vaníliás pudingpor, 10g porcukor

A hagyományos habkészítést követően a liszt és vaníliás pudingpor elegyét forgatjuk a habba, majd az indiáner felverttel megegyező módon simacsöves nyomózsákból félgömböket dresszírozunk egy sütőlemezre. A tetejüket porcukorral meghintjük, majd 160fokra előmelegített gőzmentes sütőben szép halvány színűre sütjük őket.

  • Bohém felvert:
Hozzávalók: 10db tojásfehérje, 180g kristálycukor, 80g liszt, 40g kakaópor, 80g darált dió

A bohém felvert egy különleges, de kevésbé ismert tésztatípus, pedig szerintem nagyon finom és könnyű állagú. Tésztája nem tartalmaz tojássárgáját, csak a fehérjéből készítünk habot és abba forgatjuk bele a szárazanyagokat, melyeket előtte alaposan összekevertünk egymással. Lapnak kikenve vagy karikában is süthetjük 180fokon, enyhén gőzös sütőtérben.

  • Koki felvert:
Hozzávalók: 90g tojásfehérje, 120g sütőmarcipán, 30g kristálycukor, 30g liszt, 20g porcukor

Szintén egy érdekes típus, tésztája átmenetet képez a felvert és a hengerelt tészták között. A sütőmarcipánt a fehérje egy kis részével pépesre keverjük, a másik részét pedig kemény habbá verjük. A habot összeforgatjuk a marcipánnal, majd beleszitáljuk a lisztet is. Sima csöves nyomózsákból félgömb alakú halmokat formázunk egy sütőpapírral bélelt lemezre, porcukorral meghintjük, majd 180fokon, gőzmentes sütőben megsütjük.




A meleg úton készült felvertek előállítása:
  • Az anyagok és eszközök előkészítése csak abban tér el a hideg úton készült felvertekétől, hogy a tojásokat nem választjuk szét, egyben engedjük le őket.
  • A habkészítés előtt egy üstben, vízgőz felett az egész tojásokat az összes cukorral csípősre melegítjük. Ez kb. 50fokot jelent, de hőmérő nélkül, az ujjunkat beledugva is érezni fogjuk, hogy már kellően meleg, de még nem forró. Természetesen habverővel folyamatos keverés ajánlott, ne csináljunk rántottát! :D
  • A habkészítés során a csípősre melegített cukros-tojásos keveréket kihülésig kemény habbá verjük. A továbbiakban a liszt hozzákeverését, a tészta alakítását és sütését az előzőekkel megegyezően végezzük!


  • Sand felvert:
Ez tulajdonképpen egy sima piskóta és egy dobos felvert keveréke, meleg úton készítve. Tehát az egész tojásokat a cukorral vízgőz felett csípősre melegítjük, majd kihűlésig habbá verjük, beleforgatjuk a habba a lisztet, majd a legvégén tojásonként 5g olvasztott vajat csurgatunk hozzá.



  • Sacher felvert:
Hozzávalók: 1db egész tojás, 30g cukor, 30g liszt, 10g kakaópor, 30g étcsokoládé, 30g vaj

Volt már Sacher torta recept a blogon itt, úgyhogy annyira részletesen már nem ecsetelném a dolgot. A szokásos módon, meleg úton készül, annyival kiegészítve, hogy a liszt össze van szitálva és elkeverve a kakaóporral, valamint olvasztott étcsoki is kerül bele a végén, a vajjal együtt. Tortakarikában sütjük 180fokon, két ütemben, hogy a tészta belseje is jól átsüljön. Ez egy nehezebb, tömörebb felvert, úgyhogy érdemes neki elég időt adni átsülni, cserébe nagyon gazdag ízű és szaftos tészta. Gazdagíthatjuk még darált dióval is!

  • Pomponett felvert:
A meleg úton történő habkészítés és bekeverés után sima csöves nyomózsákból félgömb alakban dresszírozzuk a sütőlemezre, porcukorral meghintjük, majd 160fokon, gőzmentes sütőben sütjük. Az arányok megegyeznek egy sima piskóta arányaival.

  • Habtészta:
Csak tojásfehérjét és cukrot tartalmaz, Tojásfehérjénként 100g cukrot számolunk, vízgőz felett csipősre melegítjük, majd kihűlésig habbá verjük.




Puszi, Dóri

Barackos túrótorta

$
0
0
Pénteken ünnepeltem a 20. születésnapomat, ez a barackos túrótorta erre az alkalomra készült. :) Itthon a család már egy-két hete finoman jelezte, hogy mi lenne ha megsütném saját magamnak a szülinapi tortámat, így hát ötleteltem, alkottam és ez lett belőle! :)  A torta alapja egy sand-felvert, a két piskótaréteg között pedig finom túrókrém van. A krém saját ötlet alapján készült túróval, joghurttal, sárgabarackdarabokkal, citromhéjjal és vaníliás cukorral ízesítve valamint egy kis tejszínhabbal lazítva. Kívülről is ugyanezzel a krémmel van bevonva a torta, a tetejét pedig sárgabarackszeletekből készült "virággal" díszítettem.



Hozzávalók:  (24cm átmérőjű tortaformához)

                   a tésztához:

  • 6db tojás
  • 100g kristálycukor
  • 2 csomag vaníliás cukor
  • fél citrom reszelt héja
  • 150g liszt
  • egy csipet só
  • 30g margarin
                     a krémhez:
  • 1kg túró
  • 600g görög joghurt
  • 250ml habtejszín
  • 100g kristálycukor
  • 2 csomag vaníliás cukor
  • egy citrom reszelt héja
  • sárgabarack ízlés szerint (konzerv)
                      a díszítéshez:
  • sárgabarack (konzerv)
  • tortazselé


Elkészítés:
Először a piskótát készítem el, ami típusát tekintve egy sand-felvert. Ez annyiban különbözik a sima verziótól, hogy plusz zsiradékot tartalmaz, tojásonként 5g olvasztott margarint. Még több infót a felvertekről egyébként itt találtok! ;)
Az egész tojásokat, a kristálycukrot, a vaníliás cukrot és a reszelt citromhéjat egy nagyobb fém tálban vízgőz felett csípősre melegítem, majd lehúzva a tűzről kihűlésig habbá verem. Ha már szép a hab, és van tartása a habverőt fakanálra cserélem és óvatosan beleforgatom a habba az átszitált lisztet. A legvégén lassan hozzácsurgatom az olvasztott margarint, egy-két gyors mozdulattal eloszlatom benne és kész! :) A tortakarika alját körbetekerem sütőpapírral, egy nagyobb tepsi hátuljára helyezem, majd beleöntöm a masszát és elegyengetem benne. 180fokra előmelegített légkeveréses sütőben kb. 40 perc alatt aranybarnára sütöm, tűpróbával azért érdemes ellenőrizni!
A krémhez a túrót egy tálba öntöm, majd egy villával kicsit átnyomkodom, hogy a nagyobb rögök szétessenek benne. Hozzáadom a görög joghurtot, a reszelt citromhéjat, a vaníliás cukrot, a kristálycukrot és az apróbb kockákra vágott sárgabarackot, majd alaposan elkeverem. A habtejszínt kemény habbá verem és óvatosan a túrós krémbe forgatom.
Ha kihűlt a tészta kivágom a karikából és két részbe vágom, hogy két lapot kapjak belőle. Lerakom az első lapot, majd körécsatolom a tortakarikát. Ezután betöltöm a krém háromnegyedével, majd ráhelyezem a második lapot is. Óvatosan lenyomkodom, hogy teljesen egyenes legyen, majd néhány órát vagy akár egy egész éjszakán át a hűtőben hagyom pihenni és megdermedni. Ha kellően megszilárdult lecsatolom róla a karikát és a maradék krémmel körbekenem az egész tortát. 
A díszítés következik, amihez szükségünk lesz sok-sok barackra közepes vastagságú szeletekre vágva. A szeleteket a torta szélétől haladva kör alakban rakom le, úgy, hogy a végeik kicsit fedjék egymást. Minden egyes új kört picit "eltolva" kezdek meg, hogy a szirmok ne egy vonalban haladjanak a virág közepe felé. Ha kiraktam a mintát tortazselét készítek a csomagoláson feltüntetett módon és egy ecset segítségével óvatosan bevonom a barackok tetejét, úgy, hogy a krémre lehetőleg ne folyjon le a zselé. Egy éjszakán át hűtőben pihentetem, majd másnap már lehet is tálalni! :)

+tipp: Ez a torta a 'két piskótalap között sok-sok krém' kategóriába tartozik, sőt nekem ki is maradt pluszban még egy kis krém, amit már nem használtam fel, ezért ha valaki kevesebb krémmel szereti annak javaslom, hogy csak háromnegyed mennyiséget készítsen a krémből!!

Puszi, Dóri





Paleo kókuszos muffin

$
0
0
Nagyon nagy divatja van mostanában a különböző diétáknak, például a paleolit étrendnek, meg persze sokan rá is kényszerülnek ezekre a 'mentes'ételekre az ételallergiájuk miatt. Utánanéztem kicsit a témában, hogy képben legyek, mert úgy gondolom az ilyen étrendek mellett sem kell lemondani az édességekről, valamint amúgy sem árt néha kicsit egészségesebb sütiket enni, mert azért valljuk be, a hagyományos receptek rengeteg cukrot, fehérlisztet és margarint tartalmaznak. A következő recept egy paleo muffin, melyet liszt- és laktózérzékenyek is fogyaszthatnak, hiszen gluténmentes és nem tartalmaz tejtermékeket sem! :)
Ez volt az első paleo recept amit kipróbáltam, de abszolút pozitív csalódás volt! Liszt nélkül is tökéletes, puha állagú lett a tészta, a habtól pedig szépen megemelkedtek a muffinok. A cukrot sem hiányolom belőle, a méz és a mazsola szuperül megédesítette. Aki pedig a kókuszt szereti az nem lőhet vele mellé, mert nagyon finom kókuszízű az egész süti.
A közeljövőben is tervezek majd kísérletezni ilyesmi receptekkel, amiket jobb oldalt a 'paleo''egészséges''gluténmentes''laktózmentes' stb. címkék alatt érhettek majd el! :)




Hozzávalók: (6db-hoz)

  • 3 tojás
  • 4 teáskanál méz
  • fél citrom reszelt héja
  • 100g kókuszreszelék
  • 2 evőkanál olívaolaj
  • kb. egy maréknyi mazsola
  • 1 teáskanál szódabikarbóna
  • egy csipet só
  • egy kis darab vaníliarúd kikapart magja

Elkészítés:
Először kettéválasztom a tojásokat. A sárgáját a mézzel, az olívaolajjal, a vaníliával és a reszelt citromhéjjal kihabosítom, majd félreteszem. A fehérjét kemény habbá verem, egy keveset kiveszek belőle és alaposan elkeverem a sárgájás részben. Itt nem kell még finomkodni, így jól fellazítjuk vele az alapot és kevésbé fog majd összetörni a többi hab. A maradék habot már óvatosan forgatom bele a masszába. A kókuszt összekeverem a mazsolával, a szódabikarbónával és a sóval, majd ezt is beleforgatom. A tésztát papírkapszlival bélelt muffinformákba kanalazom, egészen pontosan 6 darabba, majd 170fokra előmelegített, légkeveréses sütőben kb. 20 perc alatt készre sütöm. Azt vettem észre egyébként, hogy jobban pirult, mint egy átlagos lisztes muffin, úgyhogy én már 10perc után letakartam sütőpapírral és úgy sütöttem tovább. Mielőtt kivennénk érdemes tűpróbával ellenőrizni!

+tipp: ha a kókuszreszeléket túl nagyszeműnek/durvának találjuk, akkor érdemes aprítóban kicsit finomabbra őrölni!

Puszi, Dóri




Bazsalikomos - epres túrópite

$
0
0
Tudom-tudom, nagyon rég nem jelentkeztem már, de mentségemre szóljon, hogy nehéz vizsgákon vagyok túl, ezért volt a nagy csend. :) Egyébként én már nagyon szenvedtem a sütés-megvonástól, de komolyan, még álmodtam is arról, hogy valami finomságot sütök éppen! :D Ma délután készítettem is egy epres túrópitét, amit egy kis bazsalikommal bolondítottam meg. Az eper nagyon jól passzol ezzel a fűszernövénnyel, úgyhogy szerintem érdemes kipróbálni, bár legközelebb bátrabb leszek és kicsit többet is rakok bele, hogy még inkább kijöjjön az íze! :) Egyébként maga a recept Takács Nórától származik, aki egyik videójában készítette el ezt a receptet meggyes változatban. Azóta már sokszor megsütöttem, én nagyon szeretem, mert alig kell hozzá pár alapanyag amiket csak gyorsan összekever az ember, fél óra alatt megsül és már lehet is enni Ja, és finom is, naná! ;)



Hozzávalók:

  • 500g túró
  • 2 egész tojás
  • 5 evőkanál tejföl
  • egy csomag vaníliás pudingpor
  • 2 csomag vaníliás cukor
  • 100g kristálycukor
  • egy lime és fél citrom reszelt héja
  • két nagyobb levél bazsalikom
  • néhány szem eper a tetejére

Elkészítés:
A tetejére kerülő gyümölcs kivételével mindent kikeverek egy tálban, majd a masszát egy sütőpapírral bélelt formába öntöm. Az epreket felszeletelem és szépen a pite tetejére pakolom. 180fokra előmelegített, légkeveréses sütőben fél óra alatt szép aranybarnára sül.

Puszi, Dóri 




Gofri

$
0
0
Igazság szerint utálok gofrit sütni, mert mint a palacsintánál ott kell felette állni és egyesével kisütögetni DE! ennek ellenére szerintem nagyon finom és mindig sikere van, csakúgy mint a jó öreg palacsintának. :D Van is egy jó kis receptem hozzá, amit még a keresztanyukámtól kaptam, nekem nagyon bevált, könnyű, habos állagú a tészta és szépen sül a gofrisütőben. Feltétként én a nutellára esküszöm, de természetesen bármilyen lekvárral, pudinggal vagy túrókrémmel megállja a helyét! Próbáljátok ki! :)



Hozzávalók:

  • 250g margarin
  • 100g kristálycukor
  • 2 csomag vaníliás cukor
  • 6 tojás
  • egy egész citrom reszelt héja
  • fél liter tej
  • 500g liszt
  • egy teáskanál szódabikarbóna

Elkészítés:
Először a puha margarint kihabosítom a kristálycukorral és a vaníliás cukorral, majd egyesével hozzáadom a tojásokat és jó alaposan összedolgozom a masszát. A lisztet átszitálom és összekeverem a szódabikarbónával. Ezt a keveréket a tejjel felváltva adogatom a masszához, amíg mindkettő el nem fogy. Közben persze a citromhéjat is bele lehet keverni. Akkor jó állagú a tészta ha a palacsintatésztánál picit sűrűbb, teljesen egynemű és habos. Ezután a masszát egy enyhén kiolajozott gofrisütőben adagonként kisütöm. 

Puszi, Dóri



Nehéz sós

$
0
0
Rég volt már sós recept, úgyhogy hoztam is egyet! :) Anyukám csinált még egyszer ilyen nehéz sósat Varga Gábor receptje alapján, akkor is ízlett mindenkinek a családban. Én pedig nemrég tanultam a cukrászsuliban, ahol még a vizsga-tételeim között is szerepel majd, úgyhogy elővettem a sulis receptet és elkészítettem. Nagyon jó kis süti ez egyébként, sokáig eláll, finom marad és nem szárad ki! A különböző magokkal és feltétekkel pedig nagyon változatosan és látványosan lehet díszíteni, például ott van a pirospaprikás-sajtpöttyös, amit az egyik tanárom mutatott, szerintem nagyon jól néz ki! :)



Hozzávalók:

  • 330g liszt
  • 200g vaj
  • 135g tejszín
  • 40g tojássárgája
  • 8g só

  • magok, sajt, pirospaprika, tojás a tetejére

Elkészítés:
Először az omlós tésztát gyúrom be, amihez a lisztet egy nagyobb tálba szitálom és alaposan elmorzsolom benne a vajat. A tejszínt elkeverem a tojássárgájával és a sóval, majd a lisztes-vajas részhez adom. Néhány mozdulattal összedolgozom és cipót formálok belőle. Nem kell megijedni, hogy ha egy picit ragacsosabb vagy lágyabb a tészta egy átlagos omlós tésztánál, kicsit tovább kell "gömbölygetni" a tálban és jó lesz! :) A cipót ezután lisztezett munkalapon téglalap alakúra nyújtom, úgy, hogy kb. 1-1,5cm vastagságú legyen. Ha ezzel megvagyok átügyeskedem a tésztát egy tepsi hátuljára vagy egy tálcára és hagyom lehűlni, hogy teljesen keményre dermedjen. Ez a lépés nagyon fontos, mert ha nem hűl le eléggé és lágy marad a tészta felvágás közben eldeformálódik és nem kapunk szabályos alakzatokat! Nekünk elég jól hűt a hűtőnk és nagyon hidegre is lehet állítani a hőfokot, így én oda tettem, de ha nektek nem ilyen akkor érdemes a fagyasztóba rakni, hogy tényleg rendesen megdermedjen. Amikor már kezd keményebb lenni a tészta, de azért még nem beton felütök egy tojást és lekenem vele a felületét, majd egy villával csíkokat karcolok rá, így szebb lesz a teteje sülés után. Ha teljesen megszilárdult a tészta kiveszem a hűtőből és még egyszer lekenem az egész tojással. Ezután következik a felvágás, ami teljesen rátok van bízva, lehet négyzetre, téglalapra, rudacskákra vágni. Az a lényeg, hogy a sima pengéjű kést inkább csak egyszer, jó erősen nyomjuk rá a tésztára és úgy vágjuk át, ne akarjuk fűrészelni, mert csúnya lesz a széle. Az alakzatokat végül egyesével kimártom a magvakban vagy megszórom a tetejüket sajttal. Itt is számtalan variáció létezik, lehet átlósan, félig vagy teljesen díszíteni a felületüket, ki, hogy szereti. Sütőpapírral bélelt tepsibe rakom, majd 200fokra előmelegített, légkeveréses sütőben kb. 20perc alatt aranybarnára sütöm őket. Érdemes lehet félidőnél egy sütőpapírral letakarni a tetejüket ha a sajt nagyon pirulna!

+tipp: A pirospaprikás-sajtpötty díszítéshez a reszelt sajtot összekeverem egy pici pirospaprikával, majd apró gömböket formálok belőle és a süti tetejére helyezem. Sütés közben szépen megolvad így pötty lesz belőle, próbáljátok ki! ;)

Puszi, Dóri




Epres pohárdesszert

$
0
0
Őszintén szólva nagyon büszke vagyok erre a desszertre. Na nem azért, mert ez egy akkora remekmű lenne, -nyilván sokan ennél ezerszer menőbb pohárkrémeket tudnak készíteni- de én most csináltam ilyesmit először, ráadásul saját ötlet alapján állítottam össze, találtam ki a rétegeket. Azért volt vele munka rendesen, meg picit időigényes is hiszen meg kell várni amíg a rétegek egyesével megkötnek, de szerintem abszolút megérte! :)  Az egyes elemek külön-külön is nagyon finomak, hát még együtt... de ha valaki nagyon nagy kihívásnak érzi elkészíteni az egészet simán meg lehet próbálkozni mondjuk csak a panna cottával, garantáltan menni fog és mint mondtam, önmagában is isteni! A panna cotta receptjét egyébként Varga Gábor mestercukrász Gourmandia című könyvéből készítettem el, amit még mindig imádok! :)



Hozzávalók:  a tészához: (jojófánktészta)

  • 2db egész tojás
  • 120g tojássárgája
  • 10g vaníliás cukor
  • 90g kristálycukor
  • 140g liszt
  • 20g vaníliás pudingpor
  • egy kevés porcukor a tetejére


                      az eperzseléhez:

  • kb. 10szem eper (közepes méretű)
  • összesen 50g vaníliás cukor és kristálycukor (ízlés szerint, meg persze függ attól is, hogy mennyire édes az eper)
  • 2dl víz
  • 3 lapzselatin (5g)


                      a panna cottához:

  • 250ml tej
  • 250ml tejszín
  • fél rúd vanília 
  • 50g kristálycukor
  • 3 lapzselatin (5g)


                      a díszítéshez:

  • néhány szem friss eper
  • porcukor
  • mentalevélke


Elkészítés: 
Először a jojófánktésztát csinálom meg, ami egy hagyományos piskótával megegyező úton készül. A tojásokat kettéválasztom, összemérem a kristálycukrot és a vaníliás cukrot, valamint külön tálban kimérem és összeszitálom a lisztet és a vaníliás pudingport is. A tojások sárgáját kézi robotgéppel habosra keverem a cukor 1/3-ad részével, majd félreteszem. A tojásfehérjéket elkezdem habbá verni és a kristálycukor maradékát (2/3-ad rész) csak akkor adom hozzá, ha már kezd szép krémes lenni, ezután még pár pillanat és elkészül a kemény hab. A tojásfehérjehab egy kis részletével fellazítom a kihabosított sárgáját, majd a többi habot már óvatosan forgatom bele. Végül a lisztes-pudingporos keveréket is apránként hozzáadom és óvatosan beleforgatom. A tésztát ezután sima csöves habzsákba töltöm és sütőpapírral bélelt sütőlemezre közepes méretű korongokat nyomok belőle. A tésztakorongok ne legyenek túl közel egymáshoz, mert a sütés során még terülhetnek és nőhetnek, valamint a nagyságuknál vegyük figyelembe, hogy mekkora átmérőjű pohárba akarjuk majd rétegezni a desszertet. Mielőtt a sütőbe kerülne a tészta kevés porcukrot szitálok a tetejükre. 160 fokra előmelegített, légkeveréses, gőzmentes sütőben sütöm őket halvány színűre. Miután elkészültek és teljesen kihűltek egy kör alakú kiszúróval korongokat vágok ki belőlük. A 6 adag desszerthez összesen 12 korong szükséges. A poharak aljára egy-egy korongot teszek, s majd a legtetejükre is egy-egy korong jön a későbbiekben.

Az eperzseléhez nagyobb darabokra vágom az epret és némi vaníliás- és kristálycukor valamint a víz kíséretében egy kis nyeles lábasban összeforralom. Nem kell túlságosan szétfőzni, az a jó ha maradnak még benne eperdarabok! Közben 3 lap zselatint hideg vízbe áztatok és ha már teljesen felpuhultak a lapok kinyomkodom belőlük a felesleges vizet és az epres főzethez adom, majd jól elkeverem benne. Ezután hagyom picit kihűlni, közben néha megkeverem, majd ha már csak langyos, akkor elosztom a 6 pohár között, szépen az első piskóta tetejére kanalazom. Ahhoz, hogy a zselé megdermedjen hűtőbe kell tenni, a hűtési idő függ attól, hogy mennyire hideg a hűtőnk.

Ha már kezd megkötni az eperzselé nekilátok a panna cotta elkészítéséhez. A tejet, a tejszínt, a kristálycukrot és a fél rúd vanília kikapart magvait is egy kisebb nyeles lábasba mérem, felforralom majd lehúzom a tűzről. Közben az előzőekben leírt módon előkészítem a zselatinlapokat és a még forró tejes keverékhez adom, egyenletesen elkeverem benne. Szintén megvárom míg ez is picit kihűl, néha megkeverem és csak langyosan rétegzem az eperzselé tetejére. Ezt a réteget is megdermesztem a hűtőben.

Ha a panna cotta rész is megkötött vékonyan felszeletelek néhány szem epret és óvatosan a tejpuding tetejére rétegzem a szeleteket. Ezután a legtetejére kerülő tésztakorongot is a pohárba helyezem, a tetejét meghintem porcukorral és egy levélke mentával díszítem.

Puszi, Dóri





Égetett tészták

$
0
0
Vagy másnéven forrázott tészták, mely elnevezés helytállóbb hiszen szó sincs semmiféle égetésről, csupán a tésztakészítés során az alapanyagok egy részét hevítjük forrási hőmérsékletre, majd reszteljük a tésztát.
Ebben a bejegyzésben tehát az égetett tészták elkészítésével ismerkedhettek meg, ami annyira nem is bonyolult ha odafigyelünk néhány apróságra! Éppen ezért igyekeztem részletesen, az összes olyan praktikát/tanácsot -melyet én is kaptam- leírva fogalmazni, hogy megkönnyítsem a dolgotokat! :) Azt pedig biztosra ígérhetem, hogy hamarosan érkezik a témához kapcsolódó képviselőfánk receptje is a blogra, hiszen a már nem is olyan kicsi kisöcsém ezt kérte a ballagására, ennek a kérésnek pedig mindenképpen eleget kell tennem! :)



Anyaghányad:

  • 1000g liszt
  • 1000g zsiradék (vaj, margarin, olaj)
  • 1000g víz
  • 35-40db egész tojás
  • 20g só
  • 20g kristálycukor

A megadott mennyiségből kb. 50db nagyobb/100db közepes méretű képviselőfánk jön ki.

Főbb műveletek:

  • Az előkészítés során kimérjük az alap- és járulékos anyagokat, a lisztet átszitáljuk, a tojásokat feltörjük.
  • A tésztakészítés első lépése, hogy egy fémüstbe öntjük a zsiradékot, a vizet, a cukrot és a sót, majd nyílt lángon melegíteni kezdjük. A keveréket teljesen fel kell forralni, akkor jó ha már egy ideje erőteljesen serceg és pattog, ettől nem kell megijedni! Ezután hozzáadjuk a lisztet és resztelni kezdjük. Ez azt jelenti, hogy folyamatos kevergetés mellett pirítjuk, ügyelve arra, hogy sem az üst oldalára, sem pedig az aljára ne égjen oda. A resztelés során a lisztes massza szépen összeáll és kiopálosodik. Ha ezzel megvagyunk az üstöt lehúzzuk a tűzről, arra már nem lesz szükségünk. A fakanalat egy kézi habverőre cseréljük és szigorúan egyesével, apránként elkezdjük a tésztához adagolni a tojásokat. Közben folyamatosan keverjük a habverővel és a következő tojást mindig csak akkor adjuk hozzá ha az előzőt már teljesen eldolgoztuk. Annak ellenére, hogy a receptben meg van adva a tojások pontos mennyisége azt, hogy valóban mennyire lesz szükség a liszt minősége, a resztelés mértéke valamint a tojások nagysága is nagyban befolyásolja. A tészta akkor jó állagú ha közepesen lágy, ami azt jelenti, hogy nyomózsákból könnyen formázható, nem kemény, viszont nem is túl lágy, csak enyhén terül. Ekkor sülés után a tészta belseje közepesen üreges, a teteje pedig pont eléggé repedezett lesz. Érdemes tehát többször leellenőrizni a tészta állagát a tojások adagolása közben, esetleg próbanyomást végezni a zsákból és megfigyelni, hogy mennyire kinyomható vagy mennyire terül!
  • Ha megtaláltuk a tökéletes állagot következik a tészta alakítása. Ezt a tésztatípust minden esetben nyomózsákba töltjük, aminek végére közepes átmérőjű sima vagy csillag csövet helyezünk. Legtöbbször félgömb alakú halmokat formázunk a képviselőfánkhoz, a profiterolhoz és a sós fánkocskákhoz, de igen ismert és közkedvelt a hosszúkás alakú francia sütemény az éclair fánk is. Igyekezzünk folyamatosan kinyomni a tésztát a zsákból és ne ilyen spirál-szerűen haladjunk felfelé, mert így a fánknak nem lesz rendes talpa, sőt a közepén is egy nagy lyuk tátong majd, amitől lehetetlen lesz betölteni bármivel is. Az a legjobb ha sütőpapírral bélelt lemezre formázzuk a tésztát, mert erről szépen leválik majd sülés után.
  • A tészta sütése forró, gőzös sütőben történik. Mielőtt bekerülnének a fánkocskák a sütőbe jó alaposan szenteljük meg vízzel az egész tepsit, a sütőt pedig melegítsük elő legalább 210fokra. Használhatunk légkeverést is, így egyenletesebben fognak majd sülni. A sütést két ütemben végezzük, ami azt jelenti, hogy egy idő után mérsékeljük a hőmérsékletet kb. 180fokra. Ezt akkor kell megtennünk ha látjuk, hogy a fánkok már szépen megnőttek, kérgük képződött, amely megszilárdult és már pici színt is kapott. Körülbelül 10-15 perc alatt elkészülnek, persze ez függ a fánkok méretétől is. Ha szép aranybarnára pirultak, akkor már biztosan jók lesznek! Nagyon fontos, hogy nem szabad ezután azonnal kikapni a tepsit a sütőből, mert összeesik a tészta. Szép fokozatosan először csak résnyire majd teljesen nyissuk ki a sütőajtót, pár percig hagyjuk így, majd csak ezután vegyük ki a fánkokat. Érdemes a fánkokat a sütőpapírral együtt lecsúsztatni a tepsiről és így kihűteni, különben az aljuk tovább sül a forró lemezen és esetleg meg is éghet!
  • Befejező művelet a betöltésés a díszítés a sütemény jellegének megfelelően.

Puszi, Dóri


Vatikáni kalács

$
0
0
Még néhány hete jutott el hozzám ez a recept, és vele együtt az egyik alapanyag is az egyik cukrászsulis osztálytársam révén - ezúton is köszönöm neki! :). Tulajdonképpen egy nagyon jópofa játékról van szó, aminek az a lényege, hogy a süti alapját képező kovász egy részét adják tovább egymásnak a játékosok, a kapott részt egy héten át 'etetgetik', hétvégén megsütik a hozzá tartozó recept alapján a kalácsot, majd a maradék kovászt ismét továbbadják. Persze az egészhez tartozik egy kis mese is, mert állítólag a kalács megsütése szerencsét hoz az egész családnak, sőt még kívánhatsz is egyet! Azonban mindenki csak egyszer fogadhat el életében ilyen 'vándorkovászt'és csak egyszer sütheti meg belőle a kalácsot!



Hozzávalók:

az 'etetéshez':

  • 1 adag kovász
  • 500g kristálycukor
  • 500ml tej
  • 500g liszt

a tészta bekeveréséhez:
  • 3 egész tojás
  • 250ml olaj
  • 250g liszt
  • fél kávéskanálnyi szódabikarbóna
  • fél csomag sütőpor
  • egy csipet só
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 3 közepes méretű alma
  • ízesítésként: fahéj, durvára vágott dió, mazsola, durvára vágott étcsoki (ízlés szerint)

Elkészítés:
Első lépésként a kapott kovász etetését és érlelését kell elvégeznünk. Ehhez a kovászt egy nagyobb műanyag tálba öntjük és konyharuhával lefedve, szobahőmérsékleten ebben tartjuk majd egész héten. A menetrend a következő:
  • Hétfőn hozzáadok 250g cukrot, de nem keverem el.
  • Kedden ráöntök 250ml langyos tejet, de nem keverem el.
  • Szerdán rászórok 250g lisztet, és még mindig nem keverem össze.
  • Csütörtökön legalább 3x megkeverem a kovászt.
  • Pénteken hozzáadok még 250g cukrot, 250ml langyos tejet és 250g lisztet, majd jól elkeverem.
  • Szombaton négy részre osztom a kovászt. Egyet megtartok -ebből sütöm majd a kalácsot-, 3részt pedig továbbajándékozok.
  • Vasárnap a megmaradt egy adaghoz hozzákeverek még 3 egész tojást, 250ml olajat, 3 lereszelt almát, 250g lisztet -amiben előzőleg elkevertem a szódabikarbónát, a sütőport, a csipet sót, a vaníliás cukrot és a fahéjat-, és végül az ízesítőanyagokat. A tésztát csomómentesre keverem és egy sütőpapírral bélelt, nagyobb méretű gyümölcskenyér-formába öntöm. Egyenletesen eloszlatom benne, majd 180fokra előmelegített, légkeveréses sütőbe rakom. A sütés minimum 1órát igénybe vesz, hiszen egy elég sűrű, nagy mennyiségű tésztáról van szó, közben érdemes mérsékelni a hőfokot kb. 160fokra, és amikor már szépen megpirult a teteje egy sütőpapírral le is kell takarni! Tűpróbával ellenőrizhető, hogy készen van e! A szeleteléssel mindenképpen várjuk meg, míg teljesen kihűl!

+tipp: én a 250ml olajat eleve soknak találtam, szerintem érdemes kevesebbel készíteni!

Puszi, Dóri




Rigoletto

$
0
0
Legújabb receptem sokban hasonlít a korábban már készített Néró teasüteményhez, és legalább annyira finom is! :) A tésztájában annyi eltérés van, hogy a tojássárgája helyett egész tojásokat tartalmaz, amitől picit tömörebb állagú lesz, valamint nem lekvárral hanem párizsi krémmel van betöltve. Ezen kívül a tészta bekeverése, formázása, a kész süti díszítése megegyezik a néróéval, úgyhogy akinek az ment, annak ez is menni fog, próbáljátok ki bátran! :)



Hozzávalók: a tésztához:

  • 150g margarin
  • 175g porcukor
  • 2 egész tojás
  • fél citrom lereszelt héja
  • 225g liszt
  • 25g kakaópor
                    a krémhez:
  • 100g cukor
  • 70g habtejszín
  • 40g kakaópor
  • 100g margarin
                    a díszítéshez:
  • 100g étcsokoládé

Elkészítés:
Először a tésztát készítem el. A szobahőmérsékletű, puha margarint kihabosítom az átszitált porcukorral, majd egyesével hozzáadom a tojásokat. Nagyon fontos, hogy tényleg egyesével adagoljuk őket és közben keverjük a habverővel a masszát! Ha egyszerre hirtelen hozzáöntjük a tojásokat, akkor a margarin "összeugrik", vagyis ilyen darabos, ikrás állagú lesz, ami nem jó, úgyhogy ne tegyük! :D Ezután részletekben beleszitálom a liszt és kakaópor elegyét is majd alaposan elkeverem. Közben a reszelt citromhéjat is hozzáadhatjuk, vagy akár a legelején is, az nem számít.
A tésztát ezután nyomózsákba töltöm, amibe előtte egy kisebb méretű, sima csöves nyomócsövet rakok. A tepsiket sütőpapírral kibélelem és kezdődhet a formázás!
A rigolettónak -csakúgy mint a nérónak- két változata van, vagy babapiskóta alakúra készítjük vagy sima korongokat nyomunk a tésztából. A korongoknál tartsuk egyenesen, függőlegesen a nyomózsákot, kb. egy centire a lemeztől. Nyomjuk a zsákot amíg a tészta a megfelelő méretűre nem terül, majd ha már elég nagy egy gyors mozdulattal húzzuk oldalra a zsákot. A babapiskóták esetében is egyenesen és függőlegesen kell tartani a zsákot. Elindulunk az egyik végéről, hagyjuk hogy korong alakúra terüljön a tészta, majd oldalra húzzuk -egy mozdulattal-, a másik végén pedig megint egy picit tovább lent tartjuk a zsákot, hogy szintén korong alakú legyen. A befejező mozdulat, hogy óvatosan a kiindulási pont felé gyorsan visszarántjuk a zsákot. Nemtudom, mennyire volt érthető a magyarázat, de kerestem hozzá nektek két videót is, amivel talán világosabb lesz az egész, csak katt ide és ide ! :)  180fokra előmelegített, légkeveréses sütőben 10-15perc alatt készre sütöm, majd a sütőből kivéve a sütőpapírral együtt rögtön lecsúsztatom őket a tepsiről, hogy az aljuk ne süljön tovább!
A párizsi krémhez egy kisebb nyeles lábasban melegíteni kezdem a tejszínt a cukorral egészen erős szálpróbáig. Ezzel a kifejezéssel a cukorkészítményekről szóló bejegyzésben már találkozhattatok, azt jelenti, hogy a szirupba mártott kanálról levett minta hüvelyk- és mutatóujj között, az ujjak összezárása és széthúzása közben szálat képez és kb. 2cm-re széthúzható szakadás nélkül. Ha elértem ezt az állagot az egész tejszínes-cukros szirupot az előzőleg egy tálba szitált kakaóporra öntöm. Alaposan elkeverem vele, majd egy kis darabka margarint is hozzádobok és azzal is addig keverem amíg teljesen el nem olvad benne. Ezután ezt a kakaós masszát le kell táblázni. Igen, újabb szakkifejezés, de ezt is elmagyarázom! :) A táblázás lényege, hogy a kakaós masszát kiöntjük és kikenjük egy hideg felületre -jobb esetben márványlapra, itthon pedig egy nagyobb fémtepsibe- majd újra összehúzzuk egy kupacba és ismét kikenjük. A folyamat során a massza teljesen lehűl, megváltozik az állománya, sűrű, ragacsos lesz. Így már több lépésben hozzáadható az előzőleg kihabosított margarinhoz. Habverővel egészen addig dolgozom a krémet, míg szép sima, habos állaga nem lesz. Ha meleg idő van és emiatt túl hígnak érezzük a krémet érdemes kicsit betenni a hűtőbe, ahol rövid időn belül beköt és így már könnyebb a habzsákba tölteni és abból kiadagolni. 
Ugyanúgy mint a néró esetében két-két babapiskótát vagy korongot töltök össze a krémmel, majd hűtőbe teszem pihenni, hogy összedermedjen. A csokoládét felolvasztom és a sütiket egyesével kimártom benne. Ezt nagyon sokféleképpen megtehetitek, lehet félig, csak a két végét, vagy esetleg átlósan ahogyan a képen is láthatjátok. Sőt ugyanúgy becsíkozhatjátok csokival mint a nérót, úgy is jól néz ki! :)

Puszi, Dóri




Fényképes beszámoló a cukrász vizsgámról - avagy cukrász lettem! :)

$
0
0
Ha figyeltetek elcsíphettétek már egy-egy korábbi bejegyzésben és a blog facebook oldalán is, hogy az elmúlt hetekben gőzerővel készültem az utolsó, gyakorlati cukrász vizsgámra. Hétfőn sikeresen teljesítettem is a vizsgát, kedden pedig már a kezemben tartottam a bizonyítványomat, mint frissen végzett cukrász! :)) Nagyon-nagyon örülök, hogy végül belevágtam ebbe az egészbe, mert élveztem minden egyes percét és rengeteg mindent tanultam! Persze még messze nem tudok mindent, de legalább már megvan az alap, amire a későbbiekben majd lehet építkezni...
Most egy kis beszámolót hoztam erről a gyakorlati vizsgáról, és néhány képet az általam elkészített sütikről! :) 


A cukrász gyakorlati vizsga 7 órán keresztül zajlott. Reggel a vizsgabizottság előtt kihúztuk a tételeinket, melyek mindegyike 4 termékből állt: egy uzsonnasütemény, egy kikészített sütemény, egy különleges cukrásztermék és a dísztorta. A tétel kihúzása után pontos munkatervet kellett készítenünk, hogy a 7 óra alatt az egyes részfeladatokat milyen sorrendben, mennyi idő alatt fogjuk elvégezni. Ez igazából egy nagyon hasznos dolog volt, én már előtte itthon is végiggondoltam az egyes tételek munkaterveit, hiszen ahhoz, hogy ennyi terméket egyszerre, időre elkészítsen az ember pontos és folyamatos munkára van szükség. Tehát például ki kellett találni, hogy amíg az egyik tészta sül, addig kikeverem a másiknak a krémjét vagy amíg összedermed a torta addig feldíszítem a másik sütit stb. A munkaterv után a termékek közül még ki kellett választani egyet, melynek elkészítését vázlatosan a választott idegen nyelven kellett leírni. Mindezek után nekiláthattunk a munkának! 
Az én tételemben a következők szerepeltek: Gyümölcsös blundel, Bohém csemege, Mézgrillázs bonbon és a dísztorta. Ez egy viszonylag nehéz tételnek számított, a korábbi vizsganapokon voltak akik el is úsztak vele, hiszen a blundel tészta elkészítése sok időt vesz igénybe. Így miközben a mogyorót pirítottam a sütőben a bonbonhoz neki is láttam a blundel begyúrásának. A tésztát ezután pihentetni kellett, ez idő alatt tovább haladtam a bonbonnal: összeaprítottam hozzá a kandírozott gyümölcsöket és a megpirított magvakat is, majd elkészítettem hozzá a doboscukrot, ami az egészet "összetapasztja". Míg a bonbon dermedt elkezdtem becsomagolni a vajat az előzőleg begyúrt tésztába, majd a hajtogatásának is nekiálltam. A hajtogatások között ismét pihentetés következett, így gyorsan elkészítettem a Bohém felvertjét... Nem szándékozom végigírni a továbbiakat, de ezek után már el lehet képzelni, hogy egy pillanatra sem volt megállás a 7 óra alatt, párhuzamosan csináltam az összes terméket. Amikor készen lettünk egy-egy termékkel akkor azt ki kellett tálalni, majd kivinni a vizsgabizottság asztalára. A nap végére megtelt az asztal, és míg értékelték a munkáinkat nekiláthattunk a takarításnak. Ezután ismét behívtak bennünket és elmondták az eredményeket valamint az értékelést. Az én termékeim összességében rendben voltak, bár a Bohémnál megjegyezték, hogy nem teljesen azonos méretű minden egyes kocka, a tálalást viszont jónak találták. Végül egy jeles (5) osztályzattal zártam a napot, nagyon fáradtan, de annál boldogabban! :)

Puszi, Dóri










Cukrász gyakorlat

$
0
0
"Már régóta írogatom ezt a bejegyzést a külsős cukrász gyakorlattal kapcsolatban. Az egyetlen oka, hogy eddig nem tettem közzé az az, hogy mindenképpen szerettem volna hiteles lenni és majd csak akkor beszámolni, amikor már picit jobban átlátom a dolgokat. Mert most, hogy már megvagyok a 200 órával ténylegesen értelmet nyert számomra az "ez nem egy leányálom" kifejezés. Na, nem mintha panaszkodni szeretnék vagy bárkinek is elvenni a kedvét ettől a szakmától, de azért az itthoni sütögetésből belecsöppenni egy cukrászüzem életébe nem egyszerű feladat... :)" -írtam még valamikor tavasszal, nemsokkal azután, hogy befejeztem a gyakorlatot. Azóta eltelt pár hónap, pörögtek az események, ez a bejegyzés pedig itt várakozott arra, hogy közzétegyem. Mindig bele-bele írogattam, képeket raktam hozzá, de nem voltam benne biztos, hogy érdekelne-e egyáltalán valakit. De végül úgy döntöttem miért ne, hátha valaki szívesen olvas róla, maximum nem ez lesz a legnépszerűbb poszt a blogon, íme! :)



Alapvetően nem egy ilyen nagy cukrászdában szerettem volna a gyakorlatomat tölteni, de a kiszemelt kisebb belvárosi helyek már beteltek/végzett cukrászt kerestek vagy olyan is volt, hogy a személyes interjú után még az ígért e-mailre sem méltattak, amiről inkább nem írnám le a véleményemet. Így utólag egyébként már nem bánom, mert legalább ezt is láttam, hogy milyen egy ilyen típusú helyen dolgozni. :)
A cukrászda ahol a gyakorlatomat töltöttem egyetlen nagy, kétszintes épületből áll, ahol a földszinten a vásárló- és eladótér valamint a sütöde és a kiadó helyiség található, az emeleten pedig nagyrészt maga a cukrászüzem és még néhány raktár van. Számomra eleinte nagyon szokatlan és érdekes volt ez a rendszer, hogy különböző ún. posztok vannak, de kétségkívül nagyon jól és hatékonyan működik. Minden a sütödében kezdődik, hiszen a legtöbb süteménynek valamilyen tészta alapja van. Itt készítik el a piskótákat, a tortalapokat, az omlós-tésztás isler korongokat, kosárkákat, a különböző sajtos aprósüteményeket stb. Ha továbbhaladunk a készítési folyamatban, akkor a cukrászüzemben folytatódik a termékek útja. Az emeleti betöltős részben különböző krémeket kevernek, összeállítják a tortákat, süteményeket, az így elkészült termékeket felszeletelik és vaxpapírba csomagolják, a tortákat pedig nyilván egészben küldik le lifttel a kiadóba. A kiadó poszt a legutolsó állomás, mielőtt a sütik a vásárlók elé kerülnek, itt végzik el rajtuk az utolsó simításokat. Például a tortákat tejszínhabbal díszítik, bepanírozzák az oldalukat, a szeletelt süteményekre is felkerülnek a krémrózsák vagy összeállítják a különböző pohárdesszerteket. Ebben a rendszerben így minden poszton csak a meghatározott feladatokat végzik, általában mindig ugyanazok a dolgozók. Így mindenkinek nagyon olajozottan és gyorsan megy a munka hiszen mindig csak egy-egy munkafolyamatra kell koncentrálnia. Ráadásul úgymond 'egymás keze alá dolgoznak', tehát például a betöltős részlegen csak fogják a kész piskótalapokat amik a sütödéből érkeztek vagy sok olyan tartós töltelék van, mint például a Feketeerdő tortába kerülő meggytöltelék, amit szintén előre elkészítenek a sütödében és amikor a töltés van már csak ki kell venni a hűtőből.


Sütöde:
A főcukrász javaslatára -aki a gyakorlatomért volt felelős- sorban haladtam végig az összes poszton, így az első napomon a sütödében kezdtem és egy-két hónapot el is töltöttem ott. Nem véletlenül csak pasik dolgoznak ezen a részlegen, talán itt volt a legmegterhelőbb a munka. Leginkább egy ilyen cukrász-pék kombinációhoz tudnám hasonlítani az ottani munkát, hiszen nagyrészt tésztákkal dolgoztunk. Ezt a részleget is lehet két kisebb egységre tagolni, a massza poszton a kevert, felvert tésztákat állítják össze, míg a másik részen főként gyúrt tészták készülnek. Egy ilyen nagyobb helyen azért már sok minden gépesítetten megy, például óriási keverőgépekben, viszont ezekbe is ki kell mérni a több kiló alapanyagot, majd a kész tésztát ki kell pakolni, nyújtani, formázni, lemezekre rakni stb. úgyhogy mindent azért nem lehet megúszni.

"Első nap a sütödében linzert gyúrtunk be a gépben, megkérdezték tőlem előtte, hogy tudom e a pontos arányokat, mondom persze: 3rész liszt, 2rész zsiradék, 1rész porcukor. Ezután szóltak, hogy oké, akkor be is gyúrhatom a tésztát, így 3:2:1 arányban. Jó-jó, de 3 mi? -kérdeztem. Mi az, hogy mi, hát 3kiló! -válaszolták. Jaa. -ekkor jöttem rá, hogy ott teljesen átlagos a 6kiló linzertészta begyúrása és picit más mennyiségekkel számolnak, mint itthon. :D "

Sokszor készítettem ezen a részlegen linzer korongokat és kosárkákat, sajtos masnit, -pogácsát, -rudacskát, szilvás papucsot, almás és meggyes pitét, zserbót stb...

Karácsony előtt aztán még jobban beindultak a dolgok, ugyan szóltak előre, hogy nagy pörgés lesz, de ekkorára nem számítottam. Abban az időszakban extra hosszú munkanapjaim voltak, bár még így sem voltam bent annyit mint az ott dolgozók, ők hajnali 4-től akár késő délutánig talpaltak. Mire eljött a Szenteste én már bejglire nézni nem tudtam... Ugyanis szinte egész nap bejglit gyártottunk, naponta akár több száz darabot!! Nagyon sokfajta ízesítésben készültek, mindegyikhez egyesével ki kellett mérni a tölteléket, elegyengetni a tésztában, feltekerni, többször lekenni, pihentetni stb. Volt olyan délután amikor 2-3 órán keresztül folyamatosan a töltelékeket méregettem ki, szoval tényleg nagy mennyiségeket kell elképzelni.

A sok-sok munka mellett viszont talán itt volt a legjobb a társaság! Imádtam a srácokkal dolgozni, mert folyton viccelődtek és egymást ugratták -meg persze néha engem is-, és iszonyat jókat röhögtek azon ahogyan az óriási sütőlemezeket próbáltam beszenvedni a hűtőkamrába... :D


Cukrászműhely:
A sütöde után nagy váltás volt a cukrászműhelyben való munka, nemcsak azért, mert teljesen más jellegű feladatokat kaptam, hanem azért is mert itt sokkal több emberrel kellett együtt dolgoznom, mint korábban. Az, hogy éppen melyik kollégával dolgoztam együtt az egész napomat befolyásolta. Volt aki nemnagyon akart foglalkozni az újoncokkal és neki valahogyan sosem kellett éppen semmiben sem segíteni, akadt aki el tudta fogadni, hogy együtt kell dolgoznia valakivel, elmagyarázta mit-hogyan csináljak és engedte is, hogy belenyúljak a dolgokba. És persze volt olyan is aki egyszerűen csak kiadta a feladatokat és néha ellenőrzött, én meg kérdeztem ha valamiben nem voltam biztos, de egyébként egyedül raktam össze a tortákat egész nap...ez volt a legjobb! :) Ezen a részlegen sokszor készítettem különböző linzereket, például islert vagy linzi koszorút. Ezeket lekvárral kellett betölteni, összeilleszteni, majd csokival áthúzni vagy porcukrozni. Jópárszor megnyertem a kókuszgolyó-készítést is magamnak, amiért azért annyira nem rajongtam. Ez egy két-három órát simán igénybe vett, attól függően, hogy hány lemezzel kellett csinálni. Volt viszont egy nagyon kedves munkatársam, aki sokszor besegített a golyózásban -meg én is neki, ha éppen úgy jött ki-, valamint megmutatta hogyan kell egyszerre több golyót gurigázni. Ezzel jelentős időt lehetett spórolni, úgyhogy örök hálám neki, nem gondoltam volna, hogy még ebben az iszonyú egyszerű dologban is lehet újat tanulni. :) Kellemesebb része volt a dolognak amikor valóban a torták betöltéséért és összeállításáért feleltem. Sokszor csináltam például Feketeerdő-tortát, tejszínes csokoládé-, tejkaramella-, vagy túrótortát. De készítettem például a 2014-es év tortáját, a 'Somlói revolúció' elnevezésű tortát is. A gyümölcstortáknál nemcsak a töltés, de a díszítés és a zselézés is a feladatok közé tartozott. Az elkészített tortákat névvel és dátummal ellátva kellett a hűtőkamrába rakni, bevallom nagyon jó érzés volt amikor az én nevem díszelgett egy csomó tortán! :)


Kiadó:
Mint már említettem ezen a részlegen az utolsó simításokat végeztük az elkészült süteményeken, tortákon. Egy picike helyiségben folyt a munka, egy-két emberrel, úgyhogy olyan sok időt itt nem is töltöttem. Amikor ide voltam beosztva, akkor olyan feladataim voltak, mint például a leküldött sütik elrakása a hűtőkamrába, somlói, gesztenyepüré, és különböző gyümölcsös pohárdesszertek összeállítása, díszítése és kirakása a pultba, valamint a kedvencem: mini sárgarépák gyártása marcipánból a répatorta szeletekre. Igen, ha a cukrászdában legközelebb répatortát kértek és marcipán répát találtok rajta gondoljatok bele, hogy azt valószínűleg egy kis cukrásztanuló órákon keresztül bigyózgatta csak nektek! Éljen a mini marcipánrépa! :D


Díszítőműhely:
Nagyon kiváltságosnak érzem magamat, hiszen egy olyan mestercukrász mellé kerültem, aki tényleg él-hal a szakmájáért, óriási tudással rendelkezik és ezt igyekszik is átadni a tanulóknak. A gyakorlatom végén lehetőséget kaptam, hogy a speciális díszítő helyiségben is eltöltsek néhány napot és tanuljak. Ez az a hely, ahol kis túlzással a 'Tortakirályból' megismert tortákat készítenek egész álló nap. Szerintem kb. bármilyen burkolt, díszített figuratortát meg tudnak az itt dolgozók valósítani, láttam versenyautót, miniont, sünit, lovat, veteményeskertet, jégvarázs kastélyt, emeletes-gyönyörű virágokkal díszített esküvőit stb. tényleg nagyon ügyesek! :) Szoval amikor ide kerültem akkor a mestercukrásszal elkezdtünk a vizsgámon majd bemutatásra kerülő dísztortámon dolgozni. Megtanított vajkrémmel teljesen egyenletesen körbekenni egy tortát, utána marcipánnal burkolni azt, majd mindenféle virágokat, díszeket gyártottunk rá. Talán ez a rész volt a legérdekesebb az összes közül, hiszen még sosem csináltam ilyesmit és ezeket a technikákat sem ismertem előtte.
Ebből kifolyólag azért nem volt egy egyszerű dolog azzal a kis speckó spatulával rózsaszirmokat és leveleket gyártani, de pár óra gyakorlás után egészen belejöttem! Meg is lettem dicsérve, hogy milyen szépen sikerültek a rózsáim aminek persze nagyon örültem. Aztán másnap amikor kerestem a félretett mintadarabokat az egyik kolléganőm közölte, hogy nem tudta mik azok a félretett rózsák, de nagyon szépek voltak, ezért elrakta őket az eladásra szánt darabok közé - minimum úgy vigyorogtam, mint aki éppen megnyerte a lottót :D

Néhány kép a gyakorlás során készített dísztortákról:



 



Ahogyan azt a hosszú-hosszú beszámolóm elején írtam, egyáltalán nem bántam meg, hogy végül egy ilyen nagyobb helyen töltöttem a gyakorlatomat. Minden nagyon más volt, mint ahogyan azt elképzeltem, sokszor nem volt könnyű végigcsinálni egy-egy napot, DE nagyon sokat fejlődtem és tanultam a sütés terén, meg úgy egyáltalán belecsöppentem a munka világába, megismertem egy csomó új embert és egyfajta "mentorra" is szert tettem a mestercukrász személyében. Szoval mindenképpen pozitív tapasztalat és élmény volt és nagyon örülök, hogy végül így alakultak a dolgok! Remélem nem untátok nagyon ezt a végtelen-hosszú bejegyzést, igyekeztem az érdekesebb dolgokat leírni és a saját tapasztalataimat megosztani veletek, a cél az volt, hogy a kívülállók is megismerhessék picit ezt a világot, amibe én nemrég belecsöppentem. :)

Puszi, Dóri


Rizs chips

$
0
0
Igen, jól olvastátok a címben, ez a chips valóban rizsből készült. És, hogy mit tud még? Először is nagyon finom, aki a tortilla chipset szereti, annak ez is be fog jönni, mert szerintem hasonló az ízvilága. Egészséges, ugyanis mindenféle tartósítószer, mesterséges ízfokozó, színezék és E-szám mentes. Gluténmentes, ezért az erre érzékenyek is bátran fogyaszthatják. Ugyan a rizsnek elég magas a szénhidráttartalma és a kalóriaértéke is, de biztos vagyok benne, hogy még így is jóval lightosabb mint a hagyományos burgonyachips, hiszen sokkal kevesebb zsiradékot tartalmaz.
Egyébként a receptet még tegnap találtam a neten és annyira megtetszett, hogy még ma elkészítettem. Voltak kételyeim azzal kapcsolatban, hogy ebből valóban chips lesz, de végül még a kisöcsémet is meggyőzte, aki elég nagy chips-evő. Próbáljátok ki ti is, és írjátok meg, hogy sikerült! :)



Hozzávalók:

  • 150g rizsliszt
  • 150g víz
  • egy evőkanálnyi olívaolaj
  • egy csipet só
  • egy csipet őrölt bors

Elkészítés:
Ha be tudtok szerezni rizslisztet, akkor egyszerűen csak mérjétek ki egy keverőtálba. Ha nem, az sem baj, nekem sem volt itthon. Csak fogtam a sima, szemes rizst, több részletben finomra őröltem a kávédarálóban, majd átszitáltam és már kész is a rizsliszt! ;) Ezután hozzáadom a vizet, az olívaolajat és az ízesítőket, majd simára keverem. Egy sütőlemezt vékonyan kikenek olívaolajjal, majd egy evőkanál segítségével kisebb korongokat adagolok ki a masszából. Fontos, hogy a masszát folyamatosan keverjük fel, hiszen a lisztes rész egy idő után leülepedik és elválik a víztől! A sütőt 200fokra melegítem elő és chipsek mindkét oldalát aranybarnára sütöm. Ez kb. 10 percet vesz igénybe, félidőnél átfordítva a korongokat!

+tipp: Mindenképpen kínáljatok mellé valamilyen szószt/mártást, hiszen csakúgy mint a tortillának elég semleges az íze! Nagyon finom hummusszal, salsával, pestoval vagy akár sima ketchuppal is! :)

Puszi, Dóri





Szedres limonádé szelet

$
0
0
A nagy meleg ellenére sem tudok leállni a sütögetéssel, de ha már így van, akkor igyekszem könnyű, gyorsan elkészíthető sütiket kipróbálni. Ezt a limonádé szeletet most csináltam először és egyszerűen IMÁDOM! Annyira nyárias, isteni rajta a citromkrém, a szeder a tetején pedig már csak a ráadás! A receptet még a Street Kitchen oldalán láttam, videó formájában, ha gondoljátok meg is nézhetitek itt ! :) Változtattam kicsit az omlós tészta arányain, hogy meglegyen a tanult 3:2:1 arány, valamint az egész receptet picit a saját tepsim méretéhez igazítottam. Az eredeti receptben áfonyával van megszórva, azonban nálunk most szeder-dömping van a kertben, úgyhogy inkább azt használtam! :)



Hozzávalók: a tésztához: (30x40-es tepsihez)

  • 300g liszt
  • 200g margarin
  • 100g porcukor
  • egy tojássárgája
  • egy csipet só
                    a citromkrémhez:
  • 200g kristálycukor
  • egy csomag vaníliás cukor
  • 5 egész tojás
  • 3 egész citrom reszelt héja
  • 3 egész citrom kifacsart leve (kb. 150ml)
  • 6 evőkanálnyi liszt
+ sok-sok szeder a tetejére


Elkészítés:
Először az omlós tésztát készítem el, amihez a kimért, átszitált lisztet gyorsan elmorzsolom a margarinnal, majd hozzáadom a porcukrot, a csipet sót és a tojássárgáját és tésztát gyúrok belőle. Ezután cipóvá gyúrva lehet a hűtőben pihentetni, majd méretre nyújtani, de mivel most olyan meleg van, hogy nagyon olvad a tésztában lévő margarin így nem akartam ezzel bajlódni. Egyszerűen csak fogtam a nagyjából összeállt tésztát és szépen egyenletesen a tepsibe nyomkodtam. Sütőpapírra nincs szükség, mivel a tészta magas zsiradéktartalmú, így tuti nem fog a tepsibe ragadni! Egy villával alaposan megszurkálom, majd 180fokra előmelegített, légkeveréses sütőben elősütöm, épp, hogy csak egy kis színt kapjon. 
Amíg a tészta sül összeállítom a krémet. Ehhez egyszerűen csak összekeverem a cukrot, a vaníliás cukrot, az egész tojásokat a citromhéjat, a citromlevet és végül a lisztet, majd ha készen van a tészta az egészet ráöntöm a tetejére. A szedret megmosom és alaposan megszórom vele a sütit. Ezután még 15-20 percre visszarakom a sütőbe és kéész! Természetesen meg kell várni míg teljesen kihűl, aztán mehet rá esetleg még egy kis porcukor és már ehetjük is! :)

Puszi, Dóri





1. Blogszülinap - Szedres-étcsokoládés kosárkák

$
0
0
"Kissé" megkésve, ám annál nagyobb örömmel írom most ezt a bejegyzést, hiszen július 9-én lett a blog 1 éves!!! :) Ez alkalomból hoztam egy jó kis süti receptet nektek (naná!) meg "pár" sort arról, hogy milyen volt az elmúlt egy év és mi minden történt -mert jó sok minden, az tuti! :)

Amikor tavaly elindítottam a blogot az egész sütögetés csak egy hobbi volt, egyszerűen élveztem ha alkothattam valamit a konyhában, sütis műsorokat néztem a tv-ben és recepteket keresgéltem a neten. Aztán a nyári szünetben rengeteg szabadidőm lett, egyre többet sütöttem és már akkor több sütis blogot is olvastam, így jutott eszembe a saját blog ötlete. Napokig gondolkodtam rajta, hogy mi is legyen a blog neve. Annyit tudtam biztosra, hogy valami franciát/francia hangzásút szeretnék, hiszen imádom ezt az országot, a nyelvet, a süteményeiket... :P És végül valahogyan csak meg lett az 'Ohh, c'est mignon!' név, ami kb. azt jelenti, hogy 'Ó, ez de cuki/édes!'. Azóta rá kellett jönnöm, hogy sikerült egy olyan nevet választanom amit sok ember ki sem tud ejteni, úgyhogy voltak belőle nagy nevetések! :D Most lerántom a leplet, kiejtés szerint: 'Ó, sze minyon!'
Az elején a barátaimon kívül kb. senki sem olvasta, lájkolta a blogot, kicsit talán kétségbe is estem ettől, de aztán szépen lassan valahogyan híre ment, beléptem több sütis csoportba is a facebook-on és ez is sokat segített az olvasók megtalálásában. Olyannyira, hogy mostanra már több mint 250-en vagyunk a blog közösségi oldalán, aminek én nagyon-nagyon örülök! :)
A nyár végén aztán nagy fordulóponthoz ért az életem, mert a gimi végeztével az állatorvosira felvételiztem, ahová sajnos nem vettek fel. Ezt megtudva viszonylag gyorsan kellett kitalálnom, hogy mihez kezdek: vagy elfogadok egy kevésbé vágyott szakot amire felvételt nyertem, vagy megpróbálom mégegyszer. Néhány számomra fontos ember tanácsára, meg persze a szívemre hallgatva utóbbi mellett döntöttem és nekifutottam újból. Újra kellett érettségiznem az emelt tantárgyakból, ehhez előkészítőre jártam és otthon tanultam szinte minden nap. E mellett viszont tudtam, hogy még kell valamilyen sulit/okj-s képzést végeznem, hiszen nem lehettem otthon egész évben a vizsgáimra készülve. Augusztusban elkezdtem keresgélni az okj-s sulik kínálata között de csupa olyat találtam ami egyáltalán nem érdekelt és nem is kapcsolódott volna a későbbi szakmámhoz. Láttam viszont több helyen is cukrász képzést, ami viszont nagyon tetszett, így végül a szüleimmel megbeszéltük, hogy inkább tanuljak egy teljesen más dolgot ebben az egy éveben, de legalább szeressem és érdekeljen, így beiratkoztam egy egy éves cukrászképzésre.
Ősztől aztán elkezdtem készülni a vizsgáimra, cukrászsuliba jártam és ahogyan időm engedte folytattam a blogot is. Nem volt könnyű ez az egy év, de imádtam a sulit, a gyakorlatokat, azt, hogy egy csomó dolgot megtanultam a sütésről. Ezt az egészet igyekeztem bevonni a blogba is, így születtek meg a különböző tésztatípusokról, a krémek fajtáiról szóló bejegyzések, amik legnagyobb meglepetésemre nagyon-nagyon népszerűek lettek. Például a vajkrémes posztot több százan néztétek meg csupán néhány óra leforgása alatt, ami egészen elképesztő! :) Ezek alapján biztosra ígérhetem, hogy lesznek még ilyen témájú cikkek!
Igyekeztem rendszeresen sütni és közzétenni az elkészült sütiket a blogon és így rengeteg pozitív visszajelzést kaptam a barátaimtól és Tőletek is! :) Ezeket is köszönöm, nagyon jólestek! :))
Gyorsan eltelt ez az egy év, én pedig június végén azon kaptam magam, hogy hivatalosan is cukrász vagyok! El sem tudom mondani mennyire örültem neki, hisz annyi munka volt ebben, az pedig hogy így "ismeretlenül" is egy csomóan gratuláltak hozzá szintén nagyon jólesett! :) Most csütörtökön pedig jött a következő jó hír, mely szerint szeptembertől mint állatorvostan-hallgató kezdem meg az egyetemet, yaaay! :))
Mindezek után azért azt kijelenthetem, hogy több lett számomra a sütés puszta hobbinál, de még mindig legalább annyira szeretem csinálni, mint amikor belevágtam az egészbe! :) Remélem a későbbiekben, talán a suli mellett vagy csak a nyári szünetben el is tudok majd helyezkedni cukrászként, majd meglátjuk... A blog egészen biztosan fog ezek után is folytatódni, remélhetőleg minél több recepttel és bejegyzéssel meg persze egyre több olvasóval! :)  Ha bárkinek kérdése/ötlete/észrevétele lenne írjatok nyugodtan, nagyon szívesen válaszolok! Köszönöm az eddigieket, remélem továbbra is olvassátok majd a blogot! :)

És most következzen a beígért recept:  Szedres - étcsokoládés kosárkák



Hozzávalók: a tésztához: (9-10db kosárkához)

  • 220g liszt
  • 20g cukrozatlan holland kakaópor
  • 160g margarin
  • 80g porcukor
  • 2 tojássárgája
  • egy csipet só
                     a krémhez:
  • 200g étcsokoládé
  • 200g habtejszín
  • 2 evőkanál kristálycukor
+ a tetejére néhány szem szeder és egy kis grillázs-morzsa


Elkészítés:
A kakaós linzihez egy tálba szitálom a lisztet és a kakaóport, majd alaposan elkeverem. A hideg margarint felkockázom és gyorsan elmorzsolom a lisztes-kakaóporos résszel. Ezután hozzáadom a csipet sót, a porcukrot és a tojássárgáját majd cipóvá gyúrom össze a tésztát. A cipót ezután folpackba csomagolom és legalább egy fél órára a hűtőbe teszem pihenni. Miután lehűlt a tészta kiveszem és enyhén lisztezett felületen közepes vastagságúra nyújtom. Egy nagyobb kör alakú kiszúróval korongokat szúrok ki belőle, majd a tésztakorongokat óvatosan a formákba nyomkodom, a felesleget leszedem a peremnél. Lisztezni-vajazni nem szükséges, a kisült kosárkák szépen kicsúsznak majd a formából! Mielőtt a sütőbe tenném a tésztakosárkákat egy villával alaposan megszúrkálom őket, hogy ne púposodjanak fel túlságosan. 180fokra előmelegített, légkeveréses sütőben 15-20 perc alatt készre sütöm őket, kihűlés után kiszedem a kosárkákat a formákból.
A klasszikus ganache krémben csak csokoládé és tejszín található, valamint esetleg még némi édesítőszer ha szükségesnek érezzük! Az étcsokoládét apró darabokra vágom hozzá, a tejszínt a cukorral forrásig melegítem, majd egyszerűen csak ráöntöm a csokira. Egy picit hagyom, hogy a forró tejszín megolvassza a csokit, majd elkezdem kevergetni. Néhány másodperc múlva egy teljesen egynemű, selymes csokoládékrémet kapok, mely még kicsit folyós, de a kosárkákba így érdemes betölteni. Ha viszont pl. tortát akarunk bevonni vele vagy cupcake tetejét díszíteni nyomózsákból akkor érdemes egy picit berakni a hűtőbe, néhány perc alatt szépen beköt!
A csokiganache-t a kosárkákba töltöm, majd berakom őket a hűtőbe, hogy picit bekössön a krém. Amikor már nem olyan folyós kiveszem és szépen kirakom a tetejüket a szederrel. Ha szeretnénk még szórhatunk egy pici grillázs-morzsát is rájuk, csak a díszítés miatt! :)


Puszi, Dóri






Túrófánk

$
0
0
Már régóta a hűtőnkben árválkodott egy csomag túró és a lejárati ideje is vészesen közeledett, ezért gyorsan ki kellett találnom, hogy mi legyen vele. Aztán szerencsére eszembe jutott, hogy van egy jó kis túrófánk recept, amit kb. már farsang óta ki akarok próbálni, elszaladt az idő, na... :D A receptet két általam is követett blogon találtam, a csodás AranyTepsi és Hahopihe oldalán! :) A két recept lényegében megegyezik, talán csak a hozzáadott liszt mennyiségében van némi eltérés. Egy a lényeg, ez a recept tényleg zseniális: isteni finom és nagyon hamar elkészül! Mindenképpen próbáljátok ki! :)



Hozzávalók:

  • 500g túró
  • 2 db. tojás
  • 1csomag sütőpor (15g)
  • 140g liszt
  • 50g vaníliás kristálycukor
  • egy citrom reszelt héja
  • egy csipet só
+étolaj a sütéshez

Elkészítés:
A lisztet és a sütőport egy tálba szitálom és félreteszem. A túrót egy másik tálban egy villával vagy krumplinyomóval kissé összetöröm, hozzáadom a tojásokat, a vaníliás cukrot, a csipet sót és a reszelt citromhéjat majd alaposan összekeverem. Ezután hozzáöntöm a lisztes-sütőporos keveréket és azzal is alaposan összedolgozom.
A kész masszából vizes kézzel apróbb golyókat formázok, amiket forró olajban néhány perc alatt aranybarnára sütök. Némi porcukorral, fahéjjal meghintve, esetleg valami finom házi lekvárba mártogatva isteni! :)

Puszi, Dóri






Olaszos csavart kenyér

$
0
0
Néhány nappal ezelőtt bukkantam rá egy nagyon jó kis blogra, ami tele van jobbnál-jobb receptekkel és szuper képekkel! Itt találtam rá a következő receptre, amit még másnap elkészítettem, annyira megtetszett! :) Kapóra is jött a dolog, hisz a nagy kánikula után kicsit lehűlt a levegő és beborult az ég, szoval alkalmassá vált az idő a kenyérsütésre... :)



Hozzávalók: a tésztához:

  • 20g élesztő
  • 2 teáskanálnyi kristálycukor
  • 115g tej
  • 360g liszt
  • 50g víz
  • 30g extra szűz olívaolaj
  • 1db tojás
  • 1 teáskanálnyi só
                     a töltelékhez: (mind ízlés szerinti mennyiségben)
  • aszalt paradicsom
  • parmezán sajt
  • fokhagyma
  • friss bazsalikom
  • őrölt bors

Elkészítés:
Első lépésként az élesztőt futtatom fel. Ehhez langyosra melegítem a tejet, belemorzsolom a friss élesztőt és hozzáadom a két teáskanálnyi kristálycukrot. Kicsit elkeverem, majd hagyom állni.
A lisztet egy nagyobb tálba szitálom és egy kisebb mélyedést alakítok ki a közepén. A felfutott élesztőt a mélyedés közepébe öntöm, majd eldolgozom a liszttel. Ezután sorban hozzáadom az összes többi hozzávalót is, a langyos vizet, az olívaolajat, az egész tojást és legvégül a sót is. Elkezdem gyúrni a tésztát, szépen ki kell dagasztani, egészen addig amíg a cipó már elválik az edény falától. Ha túlságosan ragaszkodna a kezünkhöz a tészta, akkor egy kis liszttel lehet ezen segíteni! :) A cipót konyharuhával letakarva, majd egy kisebb pléddel beburkolva meleg helyen legalább egy órán keresztül pihentetem a tálban.
Ha a tészta szépen megkelt lisztezett munkalapra borítom a tálból és kb. 50x20-as méretű téglalapra nyújtom ki. Most jönnek a tésztába kerülő finomságok! :) Megkenem az átpaszírozott fokhagymával, megszórom a kisebb darabokra vágott aszalt paradicsommal és friss bazsalikommal, majd reszelek rá egy kevés sajtot is. Ezután a téglalapot a hosszabbik oldalánál fogva feltekerem, majd a tekercs két végét összenyomom/lezárom. Egy nagyobb tepsit kibélelek sütőpapírral, majd áthelyezem rá a tekercset, amit ezután nyolcas alakúra hajtok és megkenem a felületét egy kis vízzel. Újabb kelesztés következik, kb. fél órán keresztül, konyharuhával letakarva. Ezután egy éles késsel bevágom a felületét, majd tekerek rá egy kevés őrölt borsot. A sütőt közben 200fokra melegítem elő, hőlégkeveréssel. Mielőtt betenném a kenyeret a sütőbe mégegyszer megkenem a felületét vízzel és a tepsibe is spriccelek egy keveset, hogy gőzös sütőteret biztosítsak a sütéshez. Kb. 35-40 perc alatt szépen meg is sül, de 15 perc elteltével mindenképpen le kell takarni, hogy ne piruljon túl a teteje!

Puszi, Dóri




Joghurtos muffin

$
0
0
Úgy gondolom, hogy egy finom muffinnal sosem lehet mellélőni, bármennyire is egyszerű, gyors sütemény mégis mindenkinek ízlik és garantáltan sikert arat. Bevallom őszintén nem készítem olyan gyakran, mert szeretek újabb, látványosabb dolgokkal kísérletezni, mint a muffin, de ha úgy alakul van egy tuti alapreceptem, amit általában ilyenkor bevetek, mutatom! :)



Hozzávalók: (kb. 15db.-hoz)

  • 200g liszt
  • 1 csomag sütőpor
  • egy csipet só
  • 150g margarin
  • 100g porcukor
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 200g natúr joghurt
  • 2 egész tojás
  • fél citrom reszelt héja
+bármilyen friss/aszalt gyümölcs, csokidarabok, dió/magvak (én most aszalt vörösáfonyát használtam)

Elkészítés:
A puha margarint robotgép segítségével kihabosítom a porcukorral és a vaníliás cukorral, majd egyenként hozzádolgozom a tojásokat is, végül pedig a citromhéjat is belereszelem. A lisztet egy másik tálba szitálom és összekeverem a sütőporral és a csipet sóval. A margarinos alapba ezután felváltva adagolom a lisztes keveréket és a joghurtot, amíg el nem fogynak, így egy szép, selymes állagú tésztát kapok. A tésztába ekkor kerülnek bele az ízesítőanyagok, bármi amit csak szeretnénk!
A muffinformákat kibélelem a kis papírkapszlikkal, majd egy fagyiskanál segítségével - igen, Nigella is így csinálja! :D - belekanalazom a masszát. 180fokra előmelegített, légkeveréses sütőben néhány perc alatt szép aranybarnára sülnek.

+tipp: a banános verziót mindenképpen próbáljátok ki, nekem az a kedvencem! :)

Puszi, Dóri




Kakaós - szilvás kuglóf

$
0
0
Valamelyik nap rám tört a süthetnék, de csak valami gyors finomságot szerettem volna, ami kevés munkával jár. Ekkor láttam meg Danadi oldalán a barackos kuglóf receptjét, ami pont ezt ígérte, így nekiálltam elkészíteni. Kicsit változtattam az ízvilágon, mert volt itthon néhány szem szilva, amihez szinte már kötelező a fahéj, valamint egy kis kakaóport is tettem a tésztába. Azt is el kell még mondjam, hogy ez a kuglóf a tojásfehérjehabos változat, ezzel van lazítva a tészta, ami azért szuper, mert egy hihetetlenül puha és könnyű állagú kuglófot kapunk, próbáljátok ki! :)



Hozzávalók:

  • 180g liszt
  • 20g cukrozatlan, holland kakaópor
  • fél csomag sütőpor
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • 100g kristálycukor
  • 100g barnacukor
  • 5db egész tojás
  • 250g margarin
  • fél citrom reszelt héja
  • egy csipet fahéj
  • egy csipet só
  • pár szem szilva

Elkészítés:
A puha margarint robotgéppel kihabosítom a kétféle cukorral és a vaníliás cukorral, majd hozzáadom a lereszelt citromhéjat is. A tojásokat kettéválasztom és a sárgájákat egyesével a margarinos részbe keverem, alaposan eldolgozom. A lisztet, a kakaóport és a sütőport egy külön tálban kimérem, átszitálom, majd hozzáadom a fahéjat és a csipet sót is és összekeverem. Ezt a lisztes részt részletekben a margarinos részhez keverem, majd a legvégén a felkockázott szilvát is elkeverem benne. A tojásfehérjéből kemény habot verek, majd óvatosan a tésztához forgatom, fellazítom vele. A keveréket egyszerűen csak egy szilikon kuglóf formába öntöm -melyet nem szükséges vajazni/lisztezni/kibélelni- és elegyengetem benne. 180fokra előmelegített, légkeveréses sütőben kb. egy órán keresztül sütöm, de mindenképpen érdemes tűpróbával ellenőrizni! Nem kell megijedni, valóban lassan sül a habos állaga és a lédús szilva miatt! Ha kihűlt szépen ki lehet venni a formából!

Puszi, Dóri



Viewing all 62 articles
Browse latest View live